Forskare


Imits forskning behandlar först och främst hur teknisk utveckling kan nyttiggöras genom en tillförsel av industriell och ekonomisk kunskap. Forskningen inriktas även mot hur ny teknologi och innovation kan ledas, utvecklas och utnyttjas, på bästa sätt inom företag och organisationer. Nedan hittar du information om våra forskare.

Abraham B. (Rami) Shani

Professor

ashani@calpoly.edu

    Organisering – Lärande
Alexander Styhre

Professor

alexander.styhre@handels.gu.se

    Organisering – Lärande
Anders Edström

Professor

anders.edstrom@gri.gu.se

    Organisering – Lärande
Anders G. Nilsson

Professor

anders.nilsson@kau.se

    Teknologi – IT
  • Strategi
Anders Ingelgård

Docent (Associate Professor)

ain@du.se

    Hållbarhet – Miljö
  • Strategi
Anders Kinnander

Professor

anders.kinnander@chalmers.se

    Produktion
Anders Richtnér

Docent

Anders.Richtner@hhs.se

    Innovation
  • Produktutveckling
Anders Söderholm

Professor

anders.söderholm@miun.se

    Organisering – Lärande
  • Projektledning
Andreas Norrman

Associate Professor

andreas.norrman@tlog.lth.se

    Distribution – Logistik
Andreas Werr

Associate Professor

andreas.werr@hhs.se

    Organisering – Lärande
  • Entreprenörskap
Anna Öhrwall Rönnbäck

Professor

anna.ohrwall.ronnback@ltu.se

    Entreprenörskap
  • Produktutveckling
Annika Olsson

Professor

annika.olsson@plog.lth.se

    Innovation
  • Produktutveckling
Annika Rickne

Professor

Annika.Rickne@handels.gu.se

    Innovation
  • Teknologi – IT
Armand Hatchuel

Professor

armand.hatchuel@ensmp.fr

    Organisering – Lärande
Åsa Lindholm Dahlstrand

Professor

Asa.Lindholm_Dahlstrand@circle.lu.se

    Innovation
  • Entreprenörskap
Bengt Stymne

Professor Emeritus

bengt.stymne@hhs.se

    Organisering – Lärande
  • Produktutveckling
Bertil I. Nilsson

Lic. Eng

bertil.nilsson@iml.lth.se

    Projektledning
Birger Rapp

Professor

birger@rapp.se

    Strategi
  • Produktion
Charles Edquist

Professor

charles.edquist@circle.lu.se

    Innovation
Christer Karlsson

Professor

ck.om@cbs.dk

    Innovation
  • Teknologi – IT
  • Produktion
  • Produktutveckling
Christer Olofsson

Professor

christer.olofsson@ekon.slu.se

    Innovation
  • Strategi
Christina Keller

Professor

christina.keller@ju.se

    Innovation
  • Projektledning
  • Teknologi – IT
Daniele Mascia

Associate Professor

d.mascia@unibo.it

    Innovation
  • Tjänster
  • Organisering – Lärande
Darek Haftor

Professor

darek.haftor@lnu.se

    Innovation
  • Teknologi – IT
  • Strategi
Erik Bohlin

Professor

erik.bohlin@chalmers.se

    Teknologi – IT
Fredrik Tell

Professor

fredrik.tell@fek.uu.se

    Innovation
  • Organisering – Lärande
  • Strategi
  • Produktutveckling
Hans C. Björnsson

Professor

hansbj@chalmers.se

    Teknologi – IT
  • Produktion
Hans Löfsten

Professor

hans.lofsten@chalmers.se

    Teknologi – IT
Henrik Berglund

Docent

henrik.berglund@chalmers.se

    Innovation
  • Strategi
  • Produktutveckling
Henrik Florén

Docent (Associate professor)

Henrik.Floren@hh.se

    Innovation
  • Hållbarhet – Miljö
Ingrid Kihlander

PhD

ingridk@kth.se

    Innovation
  • Produktutveckling
Jan Lindér

PhD, Senior Lecturer

jan.linder@chalmers.se

    Organisering – Lärande
  • Produktutveckling
Jan Löwstedt

Professor

jlo@fek.su.se

    Organisering – Lärande
  • Teknologi – IT
Jan Mattsson

Professor

janmattsson@yahoo.com

    Innovation
  • Tjänster
Jennie Björk

Docent

jennie.bjork@md.kth.se

    Innovation
  • Teknologi – IT
  • Produktutveckling
Jens Laage-Hellman

Docent

jens.laage-hellman@chalmers.se

    Innovation
  • Teknologi – IT
Joakim Björkdahl

Docent

joakim.bjorkdahl@chalmers.se

    Innovation
  • Strategi
  • Produktutveckling
Johan Frishammar

Professor

Johan.Frishammar@ltu.se

    Innovation
Jonas Söderlund

Professor

jonas.soderlund@bi.no

    Organisering – Lärande
  • Projektledning
Kalle Kraus

Docent

kalle.kraus@hhs.se

    Ekonomistyrning
  • Produktutveckling
Karl Ydén

PhD, Universitetslektor

karl.yden@chalmers.se

    Organisering – Lärande
  • Teknologi – IT
Lars Bengtsson

Professor

Lars.Bengtsson@iml.lth.se

    Innovation
  • Strategi
Lars Trygg

Docent

lars.trygg@chalmers.se

    Teknologi – IT
  • Produktion
  • Produktutveckling
Lars-Erik Gadde

Professor

lars-erik.gadde@chalmers.se

    Organisering – Lärande
  • Produktion
Lotta Victor Tillberg

Docent

lotta.tillberg@sh.se

    Organisering – Lärande
  • Teknologi – IT
Lucia Crevani

Docent

lucia.crevani@mdh.se

Magnus Mähring

Professor

Magnus.Mahring@hhs.se

    Innovation
  • Projektledning
  • Teknologi – IT
Magnus Persson

Docent

magper@chalmers.se

    Produktutveckling
Malin Olander Roese

PhD, Associate Senior Lecturer

malin.olander_roese@design.lth.se

    Innovation
  • Strategi
Marcus Holgersson

PhD

marhol@chalmers.se

    Innovation
  • Entreprenörskap
  • Strategi
Maria Elmquist

Professor

maria.elmquist@chalmers.se

    Innovation
  • Produktutveckling
Markus Hällgren

Professor

markus.hallgren@umu.se

    Organisering – Lärande
  • Projektledning
Martin Carlsson-Wall

Doktor

Martin.Carlsson-Wall@hhs.se

    Ekonomistyrning
  • Produktutveckling
Martin Sköld

Docent

martin.skold@hhs.se

    Strategi
  • Produktion
  • Produktutveckling
Martin Wallin

Professor

martin.wallin@chalmers.se

    Innovation
  • Teknologi – IT
  • Strategi
Mats Engwall

Professor

mats.engwall@indek.kth.se

    Projektledning
  • Produktutveckling
Mats Lundqvist

Biträdande professor

mats.lundqvist@chalmers.se

    Innovation
  • Entreprenörskap
Mats Magnusson

Professor

matsmag@kth.se

    Innovation
  • Entreprenörskap
  • Strategi
Mats Winroth

Professor

mats.winroth@chalmers.se

    Hållbarhet – Miljö
  • Produktion
Mattia Bianchi

Docent

mattia.bianchi@hhs.se

    Produktutveckling
Mattias Axelson

PhD, Dep Research Director

Mattias.Axelson@hhs.se

    Innovation
  • Strategi
Maureen McKelvey

Professor

maureen.mckelvey@handels.gu.se

    Innovation
  • Entreprenörskap
Merle Jacob

Professor

merle.jacob@fek.lu.se

    Hållbarhet – Miljö
Nicolette Lakemond

Docent

nicolette.lakemond@liu.se

    Innovation
Ola Bergström

Professor

ola.bergstrom@handels.gu.se

    Organisering – Lärande
Ove Granstrand

Professor

ove.granstrand@chalmers.se

    Innovation
  • Teknologi – IT
  • Strategi
Pär Åhlström

Professor

par.ahlstrom@hhs.se

    Tjänster
  • Teknologi – IT
  • Produktion
Paul Lillrank

Professor

paul.lillrank@hut.fi

Pejvak Oghazi

Ass Professor

pejvak.oghazi@sh.se

    Distribution – Logistik
Per Kristensson

Professor

per.kristensson@kau.se

    Tjänster
Per Svensson

PhD, Senior Lecture

per.svensson@chalmers.se

    Produktutveckling
Peter Magnusson

Professor

peter.magnusson@kau.se

    Tjänster
  • Teknologi – IT
Rolf A. Lundin

Professor

Rolf.A.Lundin@ju.se

    Organisering – Lärande
  • Projektledning
Rolf Wolff

Professor

rolf.wolff@gri.gu.se

    Hållbarhet – Miljö
  • Strategi
Sofia Börjesson

Professor

sofia.borjesson@chalmers.se

    Innovation
Sören Sjölander

Professor

soren.sjolander@chalmers.se

    Entreprenörskap
  • Teknologi – IT
  • Strategi
Staffan Jacobsson

Professor

staffan.jacobsson@chalmers.se

    Teknologi – IT
  • Strategi
  • Produktion
Sten Wandel

Professor

sten.wandel@tlog.lth.se

    Distribution – Logistik
Sven-Åke Hörte

Professor emeritus

Sven-Ake@furst-horte.se

    Organisering – Lärande
  • Produktion
Sverker Alänge

Docent

sverker.alange@chalmers.se

    Teknologi – IT
  • Strategi
Thomas Hedner

PROFESSOR, LEG LÄK, MBA, MED DR, EKON DR.

thomas.hedner@pharm.gu.se

    Innovation
  • Entreprenörskap
  • Strategi
Thomas Magnusson

Biträdande professor

thomas.magnusson@liu.se

    Innovation
  • Hållbarhet – Miljö
  • Produktutveckling
Tobias Fredberg

Professor

tobias.fredberg@chalmers.se

    Organisering – Lärande
  • Entreprenörskap
  • Strategi
Tomas Blomquist

Professor

tomas.blomquist@usbe.umu.se

    Projektledning
Tomas Hellström

Professor

tomas.hellstrom@fek.lu.se

    Innovation
Torbjörn Stjernberg

Professor

torbjorn.stjernberg@handels.gu.se

    Organisering – Lärande
  • Projektledning
Vicky Long

Universitetslektor

vicky.long@sbs.su.se

    Innovation
  • Strategi
  • Tidsskrift - Nummer 3, oktober 2017

    MANAGEMENT OF INNOVATION AND TECHNOLOGY

    Läs det senaste numret av vår tidskrift.

    LÄS MER

  • Konferens 27-29 november

    ScAIEM Conference in Trondheim

    The 5th ScAIEM Conference in Industrial Engineering and Management is hosted at the Norwegian University of Science and Technology in Trondheim.
    Last apply 2017/09/30

    LÄS MER

     

  • NY FELLOW

    DAREK HAFTOR

    Darek M. HAFTOR is an expert on digital business and digital economies. He is professor at Linnaeus university where he leads ‘The Gunilla Bradley Centre for Digital Business’ (se: https://lnu.se/en/gbc/), which unifies more than twenty researchers from various disciplined in the question: how to use digital technologies to create economic value

    LÄS MER

Fyll i ett sökord och tryck på Enter